Badania diagnotyczne i zabiegi przeprowadzane w neurochirurgii

Do najbardziej precyzyjnych dziedzin chirurgii należy neurochirurgia. W dużej mierze korzysta się tutaj z nowoczesnych technik mikrochirurgicznych. Niejednokrotnie neurochirurdzy korzystają w trakcie swoich operacji ze specjalnych mikroskopów i urządzeń powiększających obraz.

Klipsowanie tętniaków, laminektomia i mikrodiscektomia w neurochirurgii

bydgoska neurochirurgiaZanim jednak dojdzie do jakiejkolwiek operacji wykonywanej w obrębie mózgu, rdzenia kręgowego, nerwów obwodowych, kręgosłupa, to najpierw trzeba odpowiednio zdiagnozować pacjenta. W neurologii i neurochirurgii korzysta się z różnych badań diagnostycznych, ale największe zastosowanie mają oczywiście tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny. Są to metody diagnostyczne, które bardzo dokładnie prześwietlają struktury nerwowe. Taka bydgoska neurochirurgia zajmuje się różnymi zabiegami, ale zdecydowanie najczęściej wykonywane są takie operacje jak klipsowanie tętniaków, laminektomia i mikrodiscektomia. Klipsowanie tętniaków dotyczy oczywiście mózgu. W mózgu znajdują się naczynia, w tym również tętniczki. Jeśli w mózgu powstaje tętniak, to jest on bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia pacjenta. W każdej chwili tętniak może pęknąć, powodując wylew krwi do mózgu. To z kolei może prowadzić nie tylko do paraliżu różnych części ciała, ale przede wszystkim do śmierci. Właśnie dlatego należy reagować jak najszybciej i poddać się zabiegowi klipsowania.

W czasie zabiegu korzysta się tu z technik mikrochirurgii. Z kolei laminektomia jest zabiegiem, który polega na usuwaniu wyrostków kolczystych kręgów. Usuwane są również łuki kręgosłupa. A wszystko po to, by odbarczyć kręgosłup, rdzeń kręgowy przy różnych schorzeniach neurologicznych występujących z ogromnym bólem. Jest też mikrodiscektomia, czyli zabieg, w czasie którego usuwa się przepuklinę dyskową powodującą ból.