Czym jest sztukateria?

 

W obecnych czasach poszukując metod na ozdobę mieszkania wraca się do sposób wykorzystywanych już wcześniej. Przykładem mogą być bogato zdobione listwy czy też rozety, wykorzystywane kiedyś do ozdoby na przykład obiektów sakralnych. Ich unowocześniona forma bardzo dobrze sprawdzi się również w mieszkaniu.

Gdzie sztukaterie są najbardziej popularne?

sztukateria GdańskKażdy z  nas po zakupie nowego mieszkania poszukuje efektywnych sposobów na ich ozdobę. Wydaje się że bardzo dobrym sposobem na ozdobę mieszkań może być sztukateria Gdańsk jest tym miastem, gdzie taki rodzaj ozdoby jest niezwykle popularny. Sztukateria to elementy ozdobne, które były znane już kilka wieków temu. Obecnie wykorzystywana sztukateria mocno różni się od tej, z której korzystano wcześniej. Nie jest to bowiem już wykuwany czy też rzeźbiony w kamieniu ozdobny element, ale taki, który montuje się w wybranym miejscu. Sztukateria jest wykonana najczęściej z lekkich materiałów, takich jak styropian, stiuk, czy tez różne rodzaje tworzyw sztucznych. Dzięki temu z jednej strony taki typ sztukaterii okazuje się bardzo trwały jak również odporny a z drugiej, jego montaż, ze względu na niską wagę, nie powinien być zbytnio problematyczny. Co więcej, do montażu takich rodzajów ozdób wystarczy dedykowany klej, na przykład do gipsu czy tez styropianu. Nie jest wiec konieczny zbyt inwazyjny montaż, na przykład przy pomocy wkrętów. Sztukateria występuje w odmianie wewnętrznej, jak i zewnętrznej, różniącej się odpornością na czynniki zewnętrzne w tym na przykład opady.

Aby przebywanie w mieszkaniu było komfortowe, bardzo ważna jest jego odpowiednia aranżacja. Obecnie do ozdoby mieszkania bardzo często wykorzystywane są metody, z których korzystano już wcześniej. Dobrym przykładem mogą być specjalne listwy przysufitowe czy też na przykład rozety.