Jak działa klimatyzacja postojowa?

Rosnącą popularnością cieszą się klimatyzatory postojowe, które zapewniają wygodny odpoczynek kierowcy zarówno w upalne dni, jak i noce. Są to dodatkowe urządzenia, które działają niezależnie od istniejącego w samochodzie w czasie jazdy układu klimatyzacji. Dostępne są dwa rodzaje klimatyzacji postojowych – sprężarkowe oraz tak zwane wodne. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat i poznać zasady działania.

Wybieramy odpowiedni klimatyzator postojowy

klimatyzacja postojowa eberspacherW każdym klimatyzatorze postojowym zasilanie jest z akumulatorów znajdujących się w samochodzie, ponieważ klimatyzacja pracuje wówczas, gdy silnik jest wyłączony. Dobrym wyborem jest wysokiej jakości klimatyzacja postojowa eberspacher. Zasada działania klimatyzatora sprężarkowego jest taka sama, jak w przypadku klasycznej klimatyzacji. Zadaniem jest obniżenie temperatury oraz zmniejszenie poziomu wilgotności w kabinie. Podstawowe elementy układu to sprężarka, skraplacz, parownik oraz wentylatory, które są umieszczone w obudowie, zazwyczaj montowanej na dachu kabiny pojazdu albo na tylnej ścianie. Otwory nawiewowe dla chłodzonego powietrza są kierowane do wnętrza kabiny. Natomiast klimatyzatory wodne stanowią stosunkowo nowe rozwiązanie, w przypadku którego zamiast czynnika roboczego w układzie krąży woda. Urządzenie powoduje obniżenie temperatury powietrza w kabinie bez zmiany wilgotności. W przypadku klimatyzatorów postojowych wodnych występuje proces schładzania powietrza w czasie odparowywania wody.

Bez wątpienia klimatyzatory postojowe są urządzeniami nie tylko poprawiającymi komfort pracy kierowcy, ale jednocześnie zwiększającymi bezpieczeństwo na drodze. Kierowca, który spędza wiele czasu w przegrzanej kabinie, często bywa zmęczony i zdekoncentrowany. Z tego powodu warto dbać o samopoczucie, co skutkuje o wiele szybszą, sprawniejszą oraz bezpieczniejszą jazdę na drogach. Warto więc zadbać o montaż takich klimatyzatorów w samochodzie.