RSM jest to roztwór saletrzano – mocznikowy, jest obecnie najczęściej stosowanym nawozem używanym przez rolników. Posiada on jednak bardzo duże wymagania w stosunku do tego jak musi być magazynowany. Kryteria są na tyle sprecyzowane, że roztwory muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Tego typu nawóz najczęściej dostarcza się na pole w formie oprysku.
Zbiornik do magazynowania RSM
Nawozy saletrzano – mocznikowe mają bardzo silne właściwości utleniające dlatego muszą być przelewane w specjalne zbiornik na nawozy rsm. Obecnie na rynku jest bardzo zróżnicowana oferta takowych zasobników. Dzielimy je na dwie grupy: zbiorniki klasyczne, które przypominają beczkę oraz zbiorniki elastyczne. Pierwsza grupa pojemników jest zrobiona z bardzo wytrzymałych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz różnego rodzaju działania środowiska naturalnego np: temperatura, wilgoć i promieniowanie ultrafioletowe. Ich używanie jest bardzo proste w użytkowaniu. Posiadają bardzo wygodny zawór dzięki któremu może w bardzo łatwy sposób zrzucić już zgromadzony nawóz. Ich rozmiary pozwalają umieścić je w dowolnym miejscu. Są idealne dla małych gospodarstw ponieważ pozwalają na zgromadzenie do 15 000 litrów nawozu. Natomiast zbiorniki elastyczne są idealne dla gospodarstw średnich o raz dużych. Ich pojemność wynosi od 3000 do 200000 litrów. Podobnie jak poprzednie zasobniki wykonane są z bardzo wytrzymałych i odpornych materiałów. Ich ogromnym plusem jest możliwość złożenia w przypadku gdy nie są wykorzystywane. Muszą stać na dużej płaskiej powierzchni.
Reasumując jeśli prowadzimy gospodarstwo rolne i chcemy zacząć używać nawozów RSM musimy zaopatrzyć się w jeden z wyżej opisanych zbiorników. Rodzaj zbiornika powinien być uzależniony tym jak duże gospodarstwo posiadamy i jakie posiada zapotrzebowanie na nawozy. Jest to podstawowy wyznacznik jaki zbiornik powinniśmy wybrać.