Dla wielu osób kwiaty wieloletnie stanowią piękną dekorację ogrodu, często na wiele sezonów. Powinniśmy jednak zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu i kwitnienia, aby przez lata mogły cieszyć oko. Warto z tego względu dobierać odpowiednie gatunki uprawianych roślin. Jakie kwiaty wieloletnie będą dla nas najlepsze? Na co zwracać uwagę na etapie dobierania poszczególnych roślin oraz miejsca, w jakim będą posadzone?
Właściwie dobrane kwiaty ogrodowe
Aranżowanie ogrodu z wykorzystaniem roślin wieloletnich różni się nieco od tworzenia rabaty sezonowej. Należy w takim wypadku brać pod uwagę całość aranżacji, dodatkowo aspekty etyczne oraz praktyczne, ponieważ rośliny przez wiele lat będą zajmowały to samo miejsce. Z biegiem czasu mogą się rozrastać, a także zajmować coraz więcej przestrzeni. Dlatego warto dobrze się zastanowić, chociażby w kontekście piętrowego ułożenia roślin i zasadzenia ich względem żywopłotu, większych drzew czy grządki warzywnej. Jeżeli interesują nas świeże kwiaty ogrodowe – białystok to odpowiednie miasto do ich zakupu. Dobór roślin wieloletnich powinien być także uzależniony od czasu kwitnienia. Byliny pod tym względem są bardziej zróżnicowane, niż kwiaty z nasion. Swoją rabatę można więc stworzyć z kwiatów, które kwitną wczesną wiosną, latem oraz jesienią, aby móc cieszyć się pięknie wyglądającym przez cały sezon ogrodem.
Pierwszym i najważniejszym aspektem, jaki należy przemyśleć aranżując ogród, jest ekspozycja. Większość gatunków roślin preferuje miejsca słoneczne. W przypadku, kiedy cały potencjalny ogród ma ekspozycje północną, będziemy mieć nieco ograniczony wybór. Istnieje jednak wiele gatunków kwiatów wieloletnich, które preferują stanowisko cieniste albo półcieniste, jak na przykład ciemiernik czy parzydło leśne. Warto dobierać też rośliny pod względem wymagań glebowych.