Wykładziny podłogowe są bardzo mocno narażane na uszkodzenia. W związku z tym jeśli zamierzamy taką wykładzinę zastosować w takim miejscu, w którym będzie duże ryzyko uszkodzeń to warto pomyśleć o zabezpieczeniu tychże wykładzin. Zalecane jest to aby zabezpieczyć wykładzinę od razu po jej montażu. Niektóre zabiegi zabezpieczające można przeprowadzić nawet samodzielnie.
Efektywna polimeryzacja podłóg
Jednym z bardzo popularnych rozwiązań stosowanych na posadzkach jest układanie tam wykładzin podłogowych wykonanych z PCV. Takie wykładziny stosuje się zarówno w domu jak i biurach. Można spotkać się również z tym, że wykładziny podłogowe stosowane są w zakładach przemysłowych. W tego typu miejscach konieczne jest przeprowadzenie zabiegów polegających na zabezpieczeniu takich wykładzin. Jednym z bardzo często stosowanych rozwiązań jest polimeryzacja wykładzin PCV. Zabieg ten polega na nakładaniu na wykładzinę specjalnych środków chemicznych, które po wyschnięciu tworzą jednolitą warstwę ochronną. Polimeryzacja nie jest zabiegiem, który zabezpieczy nam wykładzinę dożywotnio. Najczęściej jest tak, że powłoka polimerowa utrzymuje się na wykładzinie od sześciu do dwunastu miesięcy. Czas ten może jednak się różnić w zależności od tego jak mocno jest eksploatowana nasza wykładzina. Tak czy inaczej zabieg polimeryzacji wykładzin PCV należy dość często powtarzać by stale posadzka wyglądała pięknie.
Po przeprowadzeniu polimeryzacji nasza wykładzina stanie się antypoślizgowa. Dzięki temu w miejscu, w którym zastosowano polimeryzację znacznie poprawi się bezpieczeństwo. Ceny za usługę polimeryzacji są dość mocno zróżnicowane. Można jednak znaleźć obecnie firmy, które przeprowadzą dla nas polimeryzację stosunkowo tanio i bardzo tych kosztów nie odczujemy.