Zasady zdrowej diety

Dzięki zdrowej diecie zachowamy zdrowie i urodę. Właściwy dobór witamin i składników mineralnych, a także odpowiednia kaloryczność posiłków ma wpływ na nasze zdrowie. Niewłaściwa dieta prowadzi do występowania chorób takich jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu 2go.

Warto stosować zdrową dietę

zdrowa dietaNasze posiłki nie tylko powinny mieć odpowiednią ilość kalorii, ale także dostarczać nam potrzebnych witamin i mikroelementów. Warto zapoznać się z piramidą zdrowego żywienia. Podpowie ona nam czego powinniśmy spożywać najwięcej, a czego powinniśmy unikać. Zdrowa dieta to nie tylko dieta odchudzająca. Słowo „dieta” oznacza po prostu sposób w jaki się odżywiamy. Powinna nam dostarczać zarówno białka, tłuszcze i węglowodany. Produkty zbożowe w postaci ciemnego pieczywa, płatków owsianych, kaszy oraz ziemniaków nie tylko dostarczą nam energię na cały dzień, ale dostarczą mnóstwo błonnika i witamin z grupy B. Warzywa i owoce powinny być dodawane do każdego posiłku. Mogą też być przekąską między posiłkami. Pokryją zapotrzebowanie na witaminę C, zawierają też przeciwutleniacze. Koniecznie musimy jeść produkty mleczne –jogurty, kefiry. Zawierają bardzo dużo wapnia i witaminy D. Chronią nas przed osteoporozą i korzystnie wpływają na pracę jelit. Mięso i ryby zapewnią nam białko. Warto postarać się, by chociaż jeden posiłek w ciągu dnie je zawierał. Bardzo ważną rzeczą jest też to co pijemy. Powinniśmy spożywać w ciągu dnia minimum 1,5 litra wody mineralnej. Polecam pić również naturalne soki, zawierające beta-karoten i witaminę C.

Jak widać zdrowe żywienie nie jest wcale trudne. Możemy sobie oczywiście pozwolić też na słodkie lub słone przekąski, ale wszystko z umiarem. Ani cukier ani sól w nadmiarze nie są zdrowe dla naszego organizmu. Musimy o tym pamiętać.